01-Oct-2021
Početna Gastro

Stari recepti - nova šansa za turizam


Tekst: Ana Komatina Foto: Beautiful Montenegro, Eventive decoration, Montaste

Nikolina, Stefan i baka Bojana tokom pandemije razvili projekat Montaste /

Kada je prije dvije godine posjetila Rim, Nikolina Kovačević bila je oduševljena slobodnim terminima za radionicu spremanja tradicionalne italijanske pašte, kod divne bake, Italijanke.

Tada je, poznajući dobro svoju Crnu Goru i sve njene ljepote, odlučila da razvije sasvim novi projekat na našem tržištu, “Montaste”.

Montaste1

Sve je krenulo kada se Nikolina prijavila na takmičenje za mlade preduzetnike Social Impact Award (SIA) i osvojila nagradu, a onda je ušla i u finale RISE takmičenja, pa je tokom epidemije koronavirusa, počela aktivno da se bavi istraživanjem tržišta.

“Doba pandemije je bilo idealno vrijeme da se sve kockice poslože i da Montaste zaživi”, kaže ona za Caffe Montenegro.

Tim ne bi bio potpun bez bake Bojane

Montaste krasi mali, ali kvalitetan tim.

“Potencijal moje ideje je još na samim počecima prepoznao gospodin Stefan Stešević, tadašnji kolega, sada već moja snažnija polovina, i od samog početka je davao veliki doprinos kada je u pitanju razvoj ovog biznisa. Pored nas dvoje, tu je moja baka, velika dama i izvrsna domaćica Bojana Kovačević (86), bez koje naš tim ne bi bio potpun”, ističe Nikolina.

Eventive decoration

Ona tvrdi da, upravo zahvaljujući njenom vedrom duhu, osmjehu i ogromnom znanju koje ,,najiskrenije dijeli sa klijentima, radionice imaju posebnu čar.

“Pored moje bake, imamo još nekoliko vrsnih domaćica, iz raznih krajeva naše zemlje, koje nesebično dijele znanje sa svima koji se priključe našim radionicama u želji da nauče nešto o našoj tradiciji i iskuse nešto novo”, kaže Nikolina.

Iskustvo sticala kroz porodični biznis

Tim Monstate veoma je ponosan na to što im se često javljaju mladi ljudi, u želji da se priključe projektu, a na samom početku povjerenje su im ukazale i mlade srednjoškolke, sada već brucoškinje iz Bara.

Stefan Stešević pored toga što aktivno radi na razvoju ovog projekta takođe je i mladi preduzetnik na polju nekretnina, te u isto vrijeme radi na razvoju online platforme Flatoro.com.

Beautiful Montenegro 1

Nikolina već godinama aktivno vodi porodični biznis u oblasti turizma i ugostiteljstva, Vilu Kovačević u Baru.

“Kroz komunikaciju i rad sa turistima, prepoznali smo veliko interesovanje među njima kada je crnogorska tradicionalna kuhinja u pitanju. Trenutno nadograđujemo i radimo na proširenju usluga koje nudimo, pa sve posjetioce grada Bara pozivam da nas posjete i samim tim uživaju u iznenađenjima koje im pripremamo. Više informacija mogu naći na našoj web stranici www.villakovacevic.com, kao i na našim društvenim mrežama.“, tvrdi ona.


“Dobra hrana je ono što prevazilazi sve barijere - jezičke, kulturološke, geografske ili bilo koje druge.''


 

Spoj ruralnog, iskustvenog i gastro turizma

Nikolina i Stefan su, prilikom pokretanja projekta „Putevima crnogorskih ukusa“, obratili pažnju na tri aspekta – razvoj ruralnog turizma, experience, odnosno iskustvenog turizma i gastro turizma.

„Sve je veći broja turista koji teže zdravom načinu života i traže doživljaje koji podrazumijevaju novo iskustvo u prirodi, tradicionalnoj kuhinji, gostoprimstvu u ruralnim područjima, uživanje u tradiciji i drugim autentičnim iskustvima. Iskustveni turizam postaje norma jer potrošači radije troše novac na iskustva, a ne na stvari. Sve više putnika se vodi parolom „It is all about journey, not about destination“, što ukazuje na činjenicu da nije toliko bitna destinacija koju će posjetiti već iskustvo koje će tu doživjeti. Putnici se žele povezati s mjestom na emocionalnom nivou. Sada turisti sve više stavljaju akcenat na traženju aktivnosti a ne na posjeti raznim mjestima i spomenicima koje treba čekirati na takozvanoj „must see“ listi“, kaže Nikolina.

Beautiful Montenegro 2

Ona tvrdi da, organizovanjem radionica, spajaju dvije bitne stavke – a to je da posjete neko željeno mjesto i pritom dožive autentično iskustvo iz tog kraja.

„I na kraju, ono na čemu se naš projekat zasniva, a to je gastro turizam. Svjetska turistička organizacija navodi da je hrana kulturni elemenat, iskustvo slično posjeti muzeju ili muzičkom koncertu. Vrijednosti društva su se promijenile, i danas su proizvodi kao što su vino ili hrana povezani sa odmorom i relaksacijom“, poručuje Nikolina.


Za strance i domaće jedinstveni kulinarski doživljaj

Nikolina planira da u narednom periodu strancima kao i našim građanima ponudi jedinstveni, tradicionalni kulinarski doživljaj, kroz razne pakete usluga. To su, kaže, kulinarske radionice, cooking show programi, gastro događaji...

“Naravno, cilj nam je da Montaste svakodnevno razvija svoj tim, nova partnerstva, opremljenost, i samim tim poveća kapacitet gostiju koje može opslužiti i pokriva i promoviše veći broj atraktivnih destinacija u Crnoj Gori”, zaključuje ona.


Eventive decoration 2

Na radionicama isključivo domaći proizvodi

Cilj Montaste radionica je da učesnike upoznaju sa raznovrsnom crnogorskom kuhinjom, a jela koja spremaju prilagođavaju se zavisno od mjesta u kojem se nalaze. Na radionicama koriste isključivo domaće proizvode, kojih Crna Gora ima u izobilju.

Radionice su do sad organizovane povremeno, na nekoliko magičnih mjesta, kako na crnogorskom primorju, tako i u centralnom i sjevernom regionu zemlje, počev od Velike plaže u Ulcinju pa do Bijelog Polja. Uskoro kreću sa sedmičnim radionicama.

Beautiful Montenegro3

Beautiful Montenegro 3

Tim Montaste nedavno je organizovao gastro događaj po nazivu „Putevima crnogorskih ukusa“ u okviru Dana dijaspore – iseljenika. Pored samog cooking show programa, ovo je bila prilika i da okupe lokalne proizvođače.


Ono što je zaista vrijedno je da strani gosti savladaju recepturu, kako bi crnogorska jela mogli da spremaju i kada napuste našu zemlju, uz prisjećanje na trenutke provedene u Crnoj Gori”.


 

Najviše uživa u spremanju priganica

Nikolina priznaje da nije naučila baš sve recepte karakteristične za crnogorske krajeve, ali teži da na svakoj radionici i ona uživa u čarima edukacije njene bake i ostalih domaćica. U kući Kovačevića, najmanje jednom nedeljno se na meniju obavezno nalazi neko od crnogorskih tradicionalnih jela.

“Masenica mi je neprevaziđena. Pored odličnog ukusa, sam proces pripreme budi prelijepa sjećanja, poput porodičnog okupljanja, bakinog višesatnog pripremanja obroka, lomljenja kora i ispečenih ručica, a sve to izazvano nestrpljenjem da se izlomljene kore zasmoče. Što se tiče mog spremanja tradicionalnih jela, najviše uživam u spremanju naših priganica, pogotovo u onim momentima kada članovi porodice isčekuju da ih probaju“, kaže Nikolina.

Na Montaste radionicama pripremaju se kako popularna, tako i manje poznata tradicionalna jela, kao što su kačamak, kukuruzni i tučanik, cicvara ili gotovac, eldija, japraci, pašticada itd.

Beautiful Montenegro2

Specijaliteti od sjevera do juga

Nikolina smatra da Crna Gora ima i te kakav potencijal za razvoj gastronomskog turizma.

“Zaista mislim da svi akteri koji teže napretku gastronomskog turizma treba da se udruže i aktivno rade na njegovom razvoju . Crnogorska kuhinja predstavlja jedan od simbola naše kulture i tradicije, i potrebno je da opet zaživi kako bismo održali njenu vrijednost, a neophodno je da mladi ljudi postanu svjesni toga“, kaže ona.

Montaste

Nikolina podsjeća da je svaki  kraj Crne Gore zaista specifičan na svoj način, a njegovi specijaliteti su kroz istoriju zavisili od plodova koje je priroda donosila u tim oblastima.

„Zato su na sjeveru poznati proizvodi i jela od mlijeka i brašna, kao što su, kačamak, cicvara, kukuruza, masenica, a na jugu plodovi mora, bokeljski brodet, školjke na buzaru, pašticada, paštrovski makaruli, bamije na ulcinjski način. Imam bajaldi, a u okolini Skadarskog jezera naravno dimljeni krap i krap u tavu uz nezaboravno crmničko vino“, poručuje ona.

Beautiful Montenegro1