Putopis: Rim /
Godinama sam slušala prelijepe utiske o ovom gradu, oduševljenje svim poznatim i manje poznatim mjestima jedne od napoznatijih svjetskih destinacija. I kada sam ovog proljeća konačno otišla, mogu vam reći da je oduševljenje ovim gradom apsolutno opravdano. Iz Podgorice za Rim, Wizz Air let na svaka tri, četiri dana, a povratne karte se kreću od 30 do 60 eura i više, u zavisnosti od toga koliko mjeseci unaprijed ih kupite.
Muzej na otvorenom, tako definitivno možemo opisati glavni grad Italije. Gdje god se okrenete, oko vas su prava umjetnička djela. Rim je grad u kojem se spaja drevna istorija sa modernošću, na tako lijep i nonšalantan način. Pridružite mi se dok krećemo na zadivljujuće, petodnevno putovanje uskim, šarenim ulicama, kultnim znamenitostima i bogatom kulturnom baštinom ove očaravajuće destinacije.
Po dolasku u Rim, prva destinacija na našem putu je Кoloseum, arhitektonsko čudo koje na najbolji način predstavlja veličinu Rimskog carstva. Dok stojimo pred ovim impozantnim amfiteatrom, nemoguće je ne biti zadivljen njegovom istorijom i značajem. Istražujući unutrašnjost, u glavi zamišljam gladijatorske bitke i spektakle koji su se nekada odvijali unutar njegovih zidina. Postoji podatak da su se u jednom periodu u Koloseumu održavale takozvane naumahije, rekonstrukcije pomorskih bitaka na vodi. Arena se punila uz pomoć unutrašnjih cijevi i bunara, a samo punjenje je trajalo preko sedam sati. Ipak, ove vodene borbe nisu stekle veću popularnost u tom periodu.
Dolce far niente, u prevodu: sladak nerad, blažena besposlica
U blizini Кoloseuma nalazi se Rimski forum, prostrano arheološko nalazište gdje najbolje možete osjetiti duh starog Rima. Šetajući njegovim ruševinama, bićete u prilici da istražujete ostatke hramova, bazilika i trijumfalnih lukova, prateći tragove Julija Cezara, Cicerona i drugih uticajnih ličnosti antike.
Na samo nekoliko minuta vožnje autobusom od Rimskog foruma, nalazi se Oltar domovine. Na trgu Venecija nalazi se ogromna, neoklasična građevina, posvećena Viktoru Emanuelu II, prvom kralju ujedinjene Italije. Ova građevina se zbog svog izgleda naziva još i pisaća mašina.
Centralna skupltura je bronzana statua Viktora Emanuela II, dok je na spomeniku i grob neznanom junaku, sa vječnom vatrom, koji čuvaju vojnici. Obavezno se popnite na mauzolej – ulaz je slobodan, a pored sagledavanja izbliza svih tih skupltura imaćete i predivan pogled na Rim. Ovdje imate i opciju vožnje liftom do samog vrha građevine, a vožnja će vas koštati deset eura.
Mostovi koji spajaju
U Rimu postoji veliki broj malih, simpatičnih mostova, ali posebno se izdvaja Pont Sant’Angelo, na desnoj strani Tibra. Na kraju mosta se nalazi Castel Sant'Angelo, koji je u srednjem vijeku bio utočište za pape u vrijeme opasnosti. Danas se ovdje nalazi muzej. Takođe, postoji tunel Paseto di Borđo, koji povezuje zamak sa Vatikanom. Nekada je bio tajan, dok danas služi kao turistička atrakcija.
Kada odete u Rim, nezaobilazna je posjeta Vatikanu, najmanjoj nezavisnoj državi na svijetu i duhovnom epicentru rimokatolicizma. Na putu ka Vatikanskom muzeju, nailazite na veličanstvenu baziliku Svetog Petra, koja je svjedočanstvo ljudske kreativnosti i predanosti. Ova bazilika ujedno predstavlja i najveću katoličku crkvu na svijetu.
Ovdje obavezno odvojite malo više vremena, da uživate u detaljima ove spektakularne građevine. Ulazak u baziliku je besplatan, ali se pripremite na kilometarske redove, i dugotrajno čekanje. Takođe, na ulazu u baziliku postoji i skretanje koje vas vodi do vrha građevine, ali se odlazak ovim putem plaća osam eura. Da napomenem, do vrha vas čeka ogroman broj stepenica, a samo pola puta možete skratiti vožnjom sa liftom, a prolazi su itekako strmi i uski, pa to imajte na umu ukoliko se odlučite na ovaj poduhvat. Ipak, pogled koji dobijate sa vrha kupole, zaista vrijedi svakog truda.
U fontanu di Trevi se dnevno ubace kovanice u vrijednosti oko tri hiljade eura. Na godišnjem nivou ova cifra bude oko milion eura, a ona se donira u dobrotvorne svrhe.
Najmanja nezavisna država na svijetu
Nakon bazilike, na samo par minuta šetnje, nalazi se Vatikanski muzej, riznica svjetske umjetnosti. Sikstinska kapela, ukrašena Mikelanđelovim freskama, plijeni svojom bezvremenskom ljepotom. Ovdje se možete diviti umjetničkim djelima Rafaela, Кaravađa i drugih legendarnih umjetnika, a svaki potez četkicom odražava genijalnost ovih stvaralaca.
U nastavku obilaska, ljepote ovog grada možete vidjeti i u istorijskom centru Rima, koji na genijalan način predstavlja spoj renesanse i baroka. Kao i u svakom drugom dijelu grada, kada se osvrnete, oko sebe ćete vidjeti na stotine ljudi, pretežno turista iz svih krajeva svijeta. Nemojte se začuditi ukoliko na ulici čujete svirače, ili čak glumce, koji svojim mini predstavama zabavljaju prolaznike. Piazza Navona, sa svojim veličanstvenim fontanama i živahnim uličnim izvođačima, nudi fenomenalan ugođaj. Gotovo na svakom ćošku imate kafiće kao i dželaterije, tako da vaše pauze između obilazaka iskoristite da probate neki od mnogobrojnih italijanskih specijaliteta.
Sveta mjesta su simbol Rima
Rim je poznat i po velikom broju crkava, njih nešto više od 900, kao i četiri bazilike. Najrasprostranjenija religija je hrišćanska, dok je većinska konfesija katolicizam. U kojem god dijelu grada da se nađete, naićićete na crkvu, a ukoliko i posjetite neku od njih, svjedočićete nevjerovatnoj umjetnosti, od oslikavanja, skulptura, mozaika… Na mene su poseban utisak ostavile bazilika Santa Maria Maggiore, kao i crkva Sant' Ignazio di Loyola.
Na samo nekoliko minuta šetnje, nalazi se Pantenon, još jedna od svjetski poznatih atrakcija ovog grada. Savršeno očuvan hram, pretvoren je u crkvu, a njegova kupola kroz koju prodire svjetlost fascinira brojne posjetioce. Italijan sa kojim sam razgovarala dok sam čekala u redu da uđem, kazao mi je da je prodor svjetlosti zaista divan, ali da je pravo uživanje posjetiti ga tokom velikih pljuskova, jer kiša u takvom prostoru stvara magičan eho. Ovog puta nisam uspjela to da doživim, ali se nadam da će biti prilike, jer je zaista djelovao ubjedljivo. Još jedna napomena, ulazak u Pantenon je besplatan, ali petkom i vikendom će pustiti samo ljude koji imaju rezervaciju, pa ako planirate posjetu baš tim danima, ne zaboravite da rezervišete svoje mjesto.
Važno je da pomenem da, iako Rim ima itekako dobro povezan gradski saobraćaj, kašnjenja su dio svakodnevice, i na to se jednostavno morate navići. Tako da se naoružajte strpljenjem.
Za sve vas koji želite da doživite romantičnu atmosferu ovog grada, nijedan put nije potpun bez doživljaja Španskih stepenica i elegantnog kvarta Trastevere. Lagane šetnje uskim, krivudavim ulicama, živopisne fasade, predivne crkve i skriveni trgovi… Ono što nikako ne biste trebali propustiti u Trastavereu je definitivno hrana, jer je ogroman izbor, a gotovo svi restorani su porodični biznisi, u kojima možete probati sve vrste domaćih specijaliteta. Osteria da Fortunata je jedan od mojih favorita, kao i Tonnarello i Trattoria Da Teo.
Procjenjuje se da u Rimu postoji oko 2.500 javnih česmi, a ono što je nevjerovatno jeste da je voda ispravna u svakoj od njih.
Fontana koja oduzima dah
Lokacija koja je jedna od najposjećenijih u Rimu, svakako je Fontana di Trevi. U koje god doba dana da se odlučite posjetiti ovu predivnu fontanu, biće velike gužve, ali neka vas to ne brine, jer ništa ne može umanjiti ljepotu ovog arhitektonskog zdanja. Odaberite za sebe jedno mjesto na stepenicama oko same fontane i uživajte u pogledu. Svaki dio je zaista priča za sebe. Ukoliko vjerujete u narodna vjerovanja, uzmite novčić, zamislite želju i bacite ga preko desnog ramena u fontanu.
Ukoliko želite da tokom svog putovanja bar na kratko odmorite od gužvi, odlazak u Vilu Borgeze pravi je izbor. Prostrani park nudi mir, u jednom od najzelenijih djelova grada.
Istražujući ogroman park, naići ćete na Galeriju Borgeze, dom izvanredne kolekcije skulptura umjetnika kao što su Bernini, Кaravađo, Puškin kao i naš Njegoš. To je bilo prijatno iznenađenje!
Zanimljivost: u Starom Rimu su osobe koje su rođene sa krivim nosem smatrane da su predodređene za lidere.
Ukusi Italije
Kada govorimo o Rimu, ne možemo a da ne pomenemo njihovu nadaleko poznatu kuhinju. I zaista, od različitih pašti, lazanja, pica, sve je i više nego ukusno. Za potpuni ugođaj uz ručak, naručite i jedan aperol ili neko italijansko vino i uživajte kao pravi Italijani. Jer ako neko zaista zna uživati u trenutku, onda su to upravo oni. Ukoliko volite tiramisu, obavezno posjetite Two Sizes, gdje možete uživati u različitim ukusima tiramisua. O ukusu da ne govorim, uvjerite se sami!
Do budućeg viđenja vječni grade
Кako se naše putovanje kroz Rim završava, sa sobom nosimo sjećanja na drevna čuda, arhitektonska čuda i živu, neponovljivu energiju ovog grada. Privlačnost „vječnog grada“ nije samo u njegovim monumentalnim znamenitostima već i u toplini njegovih ljudi, mirisu italijanske kuhinje i bezvremenskom šarmu koji prožima svaki kutak. Rim zaista nudi nezaboravno iskustvo koje posjetioce odvodi u prošlost dok koračaju sadašnjošću…