Žiri koji imenuje Evropska komisija krajem svake godine bira gradove sa najboljim turističkim praksama iz zemalja Evropske unije, ali i sa cijelog kontinenta.
Na sastanku održanom 26. i 27. novembra prošle godine u Briselu, odabrani su nosioci titule Evropske prijestonice za 2025. Za Zelenog pionira pametnog turizma proglašen je španski primorski grad Benidorm, dok je italijanski Torino Evropska prijestonica pametnog turizma.
Uz Milano, Torino je nakon Drugog svjetskog rata postao ključni centar industrijskog razvoja i pokretač ponovne izgradnje ratom razrušene Italije. Uz industriju, paralelno je i trgovina dobijala na značaju, pa su brojni poslovni ljudi iz cijelog svijeta dolazili kako bi dogovarali saradnju sa italijanskim privrednicima. Zbog toga ne čudi da je Torino posljednjih godina stavio akcenat na revitalizaciju i očuvanje ionako bogate kulturne baštine, uz uspješno balansiranje urbanog razvoja zasnovanog na principima održivosti.
TRANSFORMACIJA
Od industrijskog centra, Torino je postao destinacija specifične ponude, gdje su transformacijom u prvi plan istaknuti antička i savremena kulturna scena, koje se prepliću unutar urbanog centra koji poprima nove karakteristike. Čuvene industrijske lokacije, poput fabrike automobila „Lingotto“ i „OGR-Officine Grandi Riparazioni“, preuređene su u prostore namijenjene kulturnim dešavanjima, demonstrirajući tako posvećenost grada spajanju istorijskog nasljeđa sa inovacijama.
Posvećen namjeri da razvoj grada bude u skladu sa najvišim standardima zaštite i očuvanja životne sredine, Torino se priključio UNESCO-vom programu „Čovjek i biosfera“ (MAB) čija je suština posvećenost očuvanju prirodnih resursa uz promociju održivog razvoja.
Tokom boravka u ovom gradu na sjeveru Italije, posjetioci takođe mogu iskusiti širom svijeta prepoznatljivu gradsku kulinarsku scenu, nastalu na tradicionalnim vrijednostima, poput čorbaste hrane koja se dugo kuva. Uz to, aplikacija TorinoMercati prezentuje sve pijace grada, ali ujedno pomaže da se i gosti i lokalno stanovništvo tehnološkim novitetom bolje upozna sa običajima grada.
INICIJATIVE
Torino je, takođe, jedan od gradova koji je posvećen drastičnom smanjenju emisije ugljen dioksida, kroz platformu „Climate City Contract“ na osnovu koje bi trebalo da ostvari neutralni „karbonski otisak“ do 2030. godine. Na taj način, kao visokourbanizovana destinacija, opredijelili su se za prilagođavanje klimatskim promjenama i mobilnosti koja ne šteti životnoj sredini.
Zelene inicijative grada, poput pretvaranja bivših industrijskih područja u zelene površine i poboljšanja kvaliteta javnog prevoza, samo su neki od dokaza strateškog pristupanja održivom turizmu i kvalitetnom urbanističkom planiranju. Jedna od takvih je inicijativa je i projekat „Neighbourhood Houses“, koji ima za cilj približavanje stanovnika iste urbane zone kroz njihovo angažovanje u oblikovanju uslova u kojima žive, te uključivanje turističke i kulturne zajednice u te aktivnosti.
Ono čemu mnogi teže, Torino je već ostvario: potpuna inkluzivnost javnog prevoza. To znači da ga mogu koristiti svi ljudi, bez obzira na zdravstvene poteškoće koje imaju ili fizičku ograničenost. Gradski sistem ima u potpunosti prilagođene i autobuse i stanice metroa. Muzeji Torina stalno šire ponudu senzornim iskustvima za posjetioce s invaliditetom, čineći kulturne prostore ugodnijim i za njih. Platforma Turismabile, pokrenuta još 2007. godine, predstavlja još jedan odličan primjer posvećenosti Torina pristupačnom putovanju. Naime, na ovom višejezičnom sajtu i aplikaciji nude se najrazličitije informacije o radu organizacija osoba sa invaliditetom, kako bi se osiguralo da svi posjetioci mogu uživati u onome što grad nudi.
KULTURA U FOKUSU
Kao grad čija uprava razmišlja daleko unaprijed, Torino je na čelu liste gradova koji koriste nove tehnologije za poboljšanje turističke ponude i svakodnevnog života građana. Kroz projekte kao što su „5G-Tours“ i NETA (Navigation Exploring Tourist Assistance), u kulturnu ponudu su integrisane vještačka inteligencija (AI) i proširena stvarnost (XR). Tako je posjetiocima omogućeno da dožive grad na jedinstven i impresivan način. Razvoj digitalnih platformi, uključujući već pomenute različite aplikacije za mobilnost, dodatno potvrđuju posvećenost grada da i kulturu i servise lokalne uprave učine dostupne svima.
Na teritoriji Torina nalaze se brojna kulturna dobra, ali i značajne institucije u koje su smješteni pokretni artefakti. Jedna od njih je, svakako, Egipatski muzej - drugi po veličini te vrste na svijetu, koji privlači posjetioce iz svih krajeva. Kulturna strategija grada uključuje brojne festivale posvećene filmu, književnosti i muzici, od kojih mnogi imaju višedecenijsku tradiciju. Sa naglaskom na učešće zajednice, kreativne industrije Torina su procvjetale, nudeći raznolik spektar iskustava - od izložbi savremene umjetnosti, do očuvanja istorijskih mjesta. Zato su turisti u prilici da danas na najrazličitije načine iskuse ponudu grada koji je dugo bio simbol života u radničkim četvrtima na sjeveru Italije.
Šest preostalih gradova koji su bili u užem izboru za Evropsku prijestonicu pametnog turizma ove godine, su: Brisel (Belgija), Đenova (Italija), Konja (Turska), Lahti (Finska), Ljvov (Ukrajina) i Porto (Portugal).