Dobar ukus i strast za dobrom hranom ne poznaju pol. Žene postavljaju trendove i svojim inovacijama obogaćuju ugostiteljstvo i svijet kulinarskih užitaka. Dva primjera osnaživanja žena na gastronomskoj i enološkoj sceni su slavna meksička kuvarica Elena Reygadas i mlada njemačka vinarka Sophie Christmann.
Elena Reygadas: kulinarske sorte
Ona je jedna od najvažnijih osoba na savremenoj meksičkoj gastronomskoj sceni: Elena Reygadas. Već odlikovana kao najbolja kuvarica u Latinskoj Americi 2014. godine, proglašena je najboljom kuvaricom na svijetu 2023. godine u „The World's Best 50 Restaurants“ sa svojom „Rosettom“. Iako je Elena Reygadas odmalena voljela da kuva, prvo je studirala englesku književnost, potom je otišla na Francuski kulinarski institut u New Yorku i na kraju u London, gdje je radila za italijanskog kuvara. Vrativši se u Mexico City, Elena Reygadas otvorila je „Rosettu“ 2010.
Osim vlastite pekare, kulinarsko carstvo Elene Reygadas sada uključuje neformalni "Lardo", "Café Nin" inspirisan starim književnim kafićima i "Bella Aurora" s klasičnom italijanskom kuhinjom.
Ali to nije sve. Majka je dvije kćerke i pokrenula je brojne aktivnosti za jačanje uloge Meksikanki u ugostiteljstvu. Između ostalog, organizovala je i stipendiranje studentkinja kulinarstva. Godine 2019. Elena Reygadas objavila je svoju prvu knjigu „Rosetta“ koja sadrži recepte kao i niz eseja u kojima piše o temama vezanim za hranu i kulturu prehrane.
Sophie Christmann: stara vinarija – mlada vinarka
Vinogradarstvo ima dugu tradiciju u Gimmeldingenu, vinarskom selu u njemačkoj pokrajini Rhineland-Pfalz, gdje porodica Christmann obrađuje svoje vinograde od 1798. godine, i to uspješno. Predstavnica osme generacije, Sophie Christmann pridružila se porodičnoj vinariji 2018. godine sa samo 25 godina, odmah nakon završetka studija (vinogradarstvo i ekonomija poljoprivrede). Od tada ona vodi vinariju sa svojim ocem Steffenom Christmannom.
Filozofija poslovanja koju Sophie slijedi je da se prije svega treba usresrediti na najbolji kvalitet u svakom segmentu.
Saradnja između različitih generacija u ovoj porodici dobro funkcioniše. Ali Sophie nije bio naum da nastavi već utabanim putem porodične vinarije. Između ostalog, upravo na njenu inicijativu došlo je do smanjenja vinograda kako bi se koncentrisali na proizvodnju vina najvišeg kvaliteta – prvenstveno rizlinga i crnog pinota.
Godine 2019. Sophie Christmann lansirala je pjenušava vina Christmann & Kauffmann zajedno sa svojim ocem Steffenom i Mathieuom Kauffmannom, bivšim šefom de Caveom francuske šampanjske kuće Bollinger. Strastvena mlada vinarka nije imala problema s muškom konkurencijom u vinogradarstvu jer njen je moto da se konkretno u vrhunskom vinogradarstvu prvenstveno ocjenjuje kvalitet vina, a ne pol onog ko ga stvara.
Tekst: Sanja Golubović