22-Jun-2025
Početna Trendovi

UN usvojile novi indikator zaposlenosti u turizmu

Sam pokazatelj izveden je iz Statističkog okvira za mjerenje održivosti turizma, a prati sve radno sposobne osobe sa plaćenim zaposlenjem, kao i samozaposlene. Među podacima, može biti izražen kao udio u ukupnom broju zaposlenih, a zatim raščlanjen na broj zaposlenih po polu (muško – žensko), načinu zapošljavanja (zaposlen – samozaposlen), kao i na deset turističkih podsektora. Na taj način omogućeno je sveobuhvatno registrovanje broja radnika u turističkom sektoru u svakoj zemlji, ali i na globalnom nivou.

POLITIKA

Statistička komisija UN je najviše tijelo statističkog sistema na svjetskom nivou, a čine ga čelnici nacionalnih statističkih centara zemalja članica UN-a, kao i međunarodnih organizacija koje se bave ovim istraživanjima. Ovo tijelo postavlja statističke standarde, razvija koncepte i metodologiju, te način njihove primjene na nacionalnom i međunarodnom nivou.

Na nedavno održanoj 56. sjednici Statističke komisije UN-a je usvojena odluka koja će značajno uticati na praćenje razvoja turizma u skladu sa održivim praksama. Naime, prvi put se podaci o zaposlenosti u turizmu na globalnom nivou sistematski prate i to kao dio SDG grupe indikatora. Takođe, povećan je broj zvaničnih SDG indikatora vezanih za turizam, pa će ih – umjesto dosadašnja dva – sada biti tri. Ujedno se odaje priznanje globalnom doprinosu cijelog turističkog sektora ekonomskom i društvenom napretku.

- Ono što se mjeri, to i radi. Zato, kao dio Cilja 8 SDG, težimo održivom turizmu koji otvara radna mjesta. Novi indikator zaposlenosti u turizmu daje detaljnije podatke od pokazatelja bruto domaćeg proizvoda (BDP), kako bi mogli bolje da razumijemo sve načine na koji turizam utiče na razvoj cijelog društva. Kreatori politika će biti bolje informisani i imati adekvatne podatke da identifikuju probleme i pronađu rješenja za njih, uključujući i beneficije za cijelo društvo, osiguravajući ravnomjerni razvoj – izjavio je na sjednici generalni sekretar UN Turizma (agencije UN-a za turizam) Zurab Pololikašvili.

Najnovije istraživanje koje su sprovele UN Turizam o prioritetima država članica pokazalo je njihov jedinstveni stav da organizacija čiji su članovi mora više da doprinosi postizanju SDG. Uz postojeći pokazatelj SDG koji se odnosi na učešće turizma u BDP, novi indikator daje širu sliku održivosti turizma koja se direktno odnosi na napredak cijelog društva.

Zahvaljujući tome, zapošljavanje u turizmu je sada zvanično postala tema o kojoj razmatra ne samo UN Turizam, već i Politički forum na visokom nivou Ujedinjenih nacija (HLPF) čija je uloga da prati održivi razvoj, te kreira Izvj seeštaj UN o realizaciji ciljeva održivog razvoja. Tako će podaci ubuduće biti dostupni u Globalnoj bazi podataka SDG, kao i na internet stranici Turističke statistike UN-a.

METODOLOGIJA

Statistički okvir za mjerenje održivosti turizma (MST) je međunarodni okvir za mjerenje ekonomskih, društvenih i ekoloških aspekata turizma. Kao aktivni način prevazilaženja nedovoljno adekvatne metodologije koja je tijesno vezana za bruto domaći proizvod (BDP), MST se aktivno koristi u zemljama pouzdanih stastističkih sistema za međunarodno upoređivanje podataka o turističkim destinacijama na nacionalnom i subnacionalnom nivou.

Zahvaljujući MST metodologiji, dobijaju se pouzdaniji podaci na osnovu kojih je moguće registrovati koje turističke aktivnosti na terenu zaista doprinose poboljšanju uslova života ljudi, kako danas, tako i u budućnosti. Tako MST, u stvari, predstavlja organizacionu strukturu za adekvatno korišćenje statističkih podataka o ekonomskim, ekološkim i društvenim dimenzijama održivog turizma.

Kada je riječ o definisanju novog pokazatelja zaposlenosti u turizmu, na njemu su zajednički radili stručnjaci iz Austrije, Španije, Saudijske Arabije, Kariba, te Međunarodne organizacije rada (ILO) i UN Turizma. Krajnji rezultat plod je opsežnog istraživanja i tijesne saradnje koja je realizovana kroz konsultativne i međuvladine sastanke proteklih nekoliko godina.

Indikator zaposlenosti u turizmu jedan je od tri nova pokazatelja koje je odobrila Statistička komisija UN-a. Zahvaljujući partnerstvu između UN Turizma i ILO, novi indikator koristi mehanizme izvještavanja o podacima koje prikupljaju obije organizacije. Na taj način se u potpunosti koriste podaci o zaposlenosti u turizmu na najrazličitijim nivoima, a koje već prikupljaju druge globalne organizacije ili asocijacije, čime se značajno smanjuju troškovi izvještavanja za svaku zemlju pojedinačno.

Svaki dvadeseti zaposleni radi u turizmu

Prema dostupnim podacima, između 2015. i 2023. godine, u turizmu je bilo angažovano 5,6 odsto svih zaposlenih na globalnom nivou. Prema podacima koje je dostavilo 89 zemalja, a koje čine 68 odsto svjetske populacije, samo u 2023. godini u turizmu je radilo 127 miliona ljudi.

Tekst: Kristina Jerkov