Kiro ceramics
Dvadesetdevetogodišnja Kristina Brkanović osnovala je svoj mali biznis keramičkih proizvoda - Kiro. Kristina je diplomirala slikarstvo, na Fakultetu likovnih umjetnosti na Cetinju. Kako sama kaže, upis na ovaj fakultet bio je ostvarenje njenog poziva i pronalaženje njenog bića u stvaralaštvu.
Kada je donosila odluku o pokretanju brenda – nalazila se na raskrsnici između sigurnog puta i onog koji je bio dosljedan njenom unutrašnjem pozivu. Kao i kod upisa na fakultet, uprkos protivljenju okoline, i ovoga puta izabrala je da rizikuje. Kako sama kaže, željela je da živi od umjetnosti i u tome je – uz mnogo strpljenja, upornosti i hrabrosti – i uspjela.
,,U keramiku sam se zaljubila i ona za mene predstavlja spoj moje struke i preduzetničkog svijeta, koji sam godinama tražila. Kruži priča da se od umjetnosti ne može živjeti, a ja sam baš od nje htjela da živim i u tome i uspjela. Raditi ono što volim, je za mene jedan od najvećih uspjeha koje sam ostvarila u životu. Sigurno je da je za sve ovo trebalo puno hrabrosti i odlučnosti, ali uprkos svemu, toga i najviše imam. Ovaj biznis je za mene spoj moje najveće ljubavi - umjetnosti i preduzetništva’’.
Brend je izgrađen na temeljima autentičnosti. Svaki komad koji izlazi iz Kiro studija izrađen je ručno – od oblikovanja do oslikavanja, bez šablona i serijske proizvodnje. Proizvodi su prepoznatljivi po svojim nesavršenim formama koje, kako kaže Kristina, simbolizuju nesavršenost svijeta i ljudi, i podsjećaju nas na ljepotu neponovljivog. Dizajn često nastaje spontano, a svaki predmet ima svoju priču.
Iako je mjesecima razmišljala o imenu za brend i pretraživala od antičkih imena preko simbola i savremenog žargonskog govora to nije bilo to, sve dok se nije vratila na početak.
,,Kako je sve krenulo od mene, Kiro - moj nadimak, je ime u koje je stao cijeli brend’’, objašnjava ona.
Proces izrade jednog komada sastoji se od više od 13 koraka, a vrijeme potrebno za realizaciju zavisi od vrste proizvoda – od dvije sedmice za šolju do više od mjesec dana za veću skulpturu. Iako posluje u okvirima biznisa, u stvaranju, kako naglašava, ne postoje striktna pravila – ideja se nekad rađa u trenutku, a nekad sazrijeva mjesecima.
„Sve svoje proizvode radim pojedinačno, rukom oblikujem, a potom četkicama oslikavam. Ono po čemu su Kiro proizvodi najviše prepoznatljivi jesu po nesavršenim oblicima, koji simbolišu ljepotu nesavršenog svijeta i ljudi, kao i to da je svaki predmet oslikan ponaosob, bez šablona, po mom autorskom dizajnu, koji često nastane spontano u samom procesu rada”, objašnjava nam Kristina. Najviše uživa u fazi oslikavanja i oblikovanja velikih vaza. Taj trenutak joj pruža osjećaj potpune kontrole nad glinom, iako je u suštini riječ o stalnom dijalogu s materijalom i idejom. Kroz keramiku pokušava uhvatiti ono najljepše i najtananije što često previđamo.
Iako trenutno izrađuje proizvode po narudžbi samo u većim količinama, ranije je često dobijala zahtjeve za personalizovane komade – posebno one posvećene majkama, očevima i bliskim prijateljima. Takvi zadaci, kako kaže, bili su posebno emotivni i izazovni, jer su nosili veliku odgovornost.
Kao preduzetnica u maloj i tradicionalnoj sredini, suočava se s nizom izazova. I nakon tri godine uspješnog poslovanja, često je pitaju kada će pronaći „pravi posao“. Snalazi se u okruženju koje ne nudi lako dostupne sirovine i gdje je tržište ograničeno. Naučila je da balansira između slobode stvaranja i discipline koju zahtijeva biznis, što za umjetnike nikad nije lak zadatak: “Morala sam da razvijem preduzetničke vještine i disciplinu da razdvojim i, kada treba, spojim kreativnost koja mora biti slobodna i posao koji mora biti tačan i precizan, a to je za nas umjetnike veliki izazov – kaže Kristina.
Kupci, ipak, prepoznaju trud i autentičnost. Kristina ističe da se ime Kiro često već zna i bez predstavljanja, što joj daje dodatnu potvrdu da ide pravim putem. U narednom periodu planira lansiranje serije vaza i posuđa u ljetnjim motivima i bojama. Uz to, stižu i novi materijali koje trenutno testira, a o kojima će više govoriti kada budu spremni za upotrebu.
Julius nakit
Dragana Grujičić po obrazovanju je diplomirana ekonomistkinja, ali njen životni poziv odveo je u svijet kristala. Iako je završila specijalističke studije marketinga i menadžmenta na Ekonomskom fakultetu u Podgorici, više od 17 godina posvećena je poludragom kamenju, a prije deset godina ta strast pretočena je u kreativni izraz kroz brend Julius nakit, koji je osnovala zajedno sa Jasnom Džinović.
Njihova saradnja počiva na međusobnoj različitosti – Jasna je precizna perfekcionistkinja fokusirana na dizajn narukvica i ogrlica, kao i na fotografije koje pričaju priču svakog komada. Dragana je, s druge strane, spontana i otvorena, zadužena za marame, narukvice, prstenje i minđuše koje izrađuje s posebnom pažnjom na energetski pečat svakog komada. Osim toga, ona je i nasmijano lice Julius nakita na sajmovima i događajima, gdje s lakoćom stvara kontakt s ljudima.
Ideja za Julius nakit nastala je organski – iz godina ljubavi prema kristalima. Dragana i Jasna godinama su skupljale kamenje, pravile nakit za sebe i svoje prijatelje, donoseći komade sa putovanja. U jednom trenutku, spoznaja da ta strast može prerasti u poziv dovela je do osnivanja brenda. Julius je nastao kao spoj estetike, simbolike i unutrašnjeg osjećaja za ljepotu s dubljim značenjem.
Kristali su Draganinu pažnju najprije privukli svojom prirodnom ljepotom – bojama, teksturama, svjetlucavim površinama. Kako je s vremenom postala i reiki terapeut, ušla je dublje u njihovu simboliku i energetski potencijal. Danas ih vidi kao duhovne saveznike – svaki kamen nosi svoju vibraciju, svoju priču. U procesu izrade, inspiraciju pronalazi u bojama s putovanja, teksturama iz prirode, ali i osjećanjima koja želi prenijeti kroz dizajn.
Njen omiljeni kristal je hrizopras – nježno zelena nijansa za nju simbolizuje svježinu, emotivnu obnovu i otvaranje srca. Taj kamen povezuje sa iskrenošću, autentičnošću i hrabrošću da ostanemo vjerni sebi, čak i kada je ranjivost potrebna.
“Kristali su za mene mnogo više od ukrasa – oni su čuvari energije.” - kaže Dragana. Za nju nakit nije samo estetski dodatak. On ima svrhu, značenje i zadatak – da pruži podršku, inspiraciju, snagu. Svaki dizajn je energetski osmišljen tako da se uklopi s osobom koja ga nosi. Kristali se pažljivo kombinuju kako bi se njihove energije dopunjavale, a svaki komad priča sopstvenu priču kroz harmoniju boja, tekstura i oblika.
Pri izradi, inspiraciju nalazi u svemu što je živo i emotivno – u prirodi, ljudima, osjećanjima. Ponekad je to boja koju je vidjela u zalasku sunca, a ponekad priča žene koja želi pokloniti nakit sebi ili dragoj osobi. Svaki komad nosi značenje – bilo kroz simboliku kristala, intuitivnu poruku ili ličnu namjeru dizajnerke. Uz mnoge komade, dodaje i poruke koje treba da podsjete, ohrabre ili podignu energiju.
Tekst: Maja Nikolić
Foto: Privatna arhiva (Kiro ceramics/Julius nakit)