U ovoj priči upoznaćemo tri mala biznisa koja su nastala iz ljubavi prema tradiciji, kreativnosti i ručnom stvaranju – Penanto, koje donosi unikatni nakit od polimerne gline, Marelica pleteno, koja oživljava crnogorsku tradiciju kroz rukotvorine i vez, te Zoiline_handmade, koji nas uči ljepoti pletiva.
Penanto
Iza predivno izrađenog nakita, stoji pedesetšetogodišnja Slobodanka Vujović, koja je po struci grafička radnica, a svoj život i radni prostor dijeli sa Cetinjem – gradom koji nudi toliko više od same svakodnevice. Kako kaže, „Cetinje nije samo njen grad, to je mjesto koje omogućava da osjetiš, stvaraš i povežeš se sa tišinom koja podstiče kreativnost.”
Slobodno vrijeme posvećuje izradi nakita od polimerne gline. Oduvijek je voljela raditi rukama, bilo da je u pitanju crtanje, pravljenje figurica od plastelina ili vezenje goblena.
,,Taj osjećaj za detalje i preciznost razvijao se kroz moj profesionalni rad, da bi s vremenom prešao u moj hobi koji je postao mnogo više od toga. Moj kreativni izraz je duboko ukorijenjen u mojoj osobnosti, koja kroz svaki komad nakita daje jedinstveni pečat. Od 2013. godine članica sam udruženja „Žensko preduzetništvo Cetinje“, kroz koje sam dobila priliku da učestvujem u mnogim projektima, kao što su promocije, sajmovi, radionice i zajednički prostori za izlaganje, a sve s ciljem ekonomskog osnaživanja žena i razvoja ženskog preduzetništva,’’ priča nam naša sagovornica.
Izradom nakita Slobodanka se bavi od 2012. godine, kada je na internetu otkrila polimernu glinu kao materijal koji je izuzetno pogodan za oblikovanje. Krenula je učiti kroz tutorijale, prikupljati materijale i tada je počela njena ljubav prema Fimo masi. ,,Iako je to bio moj početni korak, ubrzo sam stvorila svoj profil na društvenim mrežama pod imenom „Penanto”, gdje su moji radovi našli svoje mjesto’’, pojašnjava Slobodanka.
Inspiraciju za svoj rad pronalazi u prirodi, detaljima ili jednostavno u samom procesu stvaranja. Ne prati samo jedan stil, jer njen rad odražava njenu ličnost – dinamičan je, šaren i ispunjen veseljem. Svaki komad je ručno oblikovan s mnogo pažnje i ljubavi, što ga čini jedinstvenim, baš kao i žene koje ga odaberu, vole i čuvaju.
Svaka izrada nakita zahtijeva određeno vrijeme, koje u prosjeku traje od tri do pet sati, zavisno od tehnike koja se koristi. Slobodanka kaže da je ono što njen nakit čini posebnim zapravo njegova unikatnost. ,,Svaki komad je poput odraza individualnosti onoga ko ga nosi – to je pravo umjetničko djelo koje ne može nastati masovnom proizvodnjom, a moji radovi omogućavaju ljudima da pokažu svoj stil i osobnost na jedinstven način’’, dodaje ona. Iako ne izrađuje kolekcije, njen rad obuhvata i limitirane serije.
,,Najveće zadovoljstvo doživjela sam kroz saradnju s modnom kreatorkom dr Anastazijom Miranović, koja je prepoznala moj rad i pozvala me da moj nakit bude dio njene modne kolekcije “Mediteranske priče” u sklopu multimedijalnog projekta Barskog ljetopisa. Ta saradnja bila je izuzetno lijepo iskustvo i pravo priznanje za moj rad’’, ponosno ističe naša sagovornica. Slobodanka kaže da je najveći izazov bio istrajati, biti prepoznatljiv i, naravno, osigurati kvalitet koji bi bio prepoznat i cijenjen.
Marelica pleteno
Iza brenda Marelica pleteno stoji Marija Lagator, koja ima 41 godinu i po struci je inženjerka računarstva. Više od decenije Marija je radila u toj oblasti, ali je odlučila da napravi veliki životni zaokret – posao je napustila kako bi se posvetila svojoj porodici i pronašla novi način da izrazi svoju kreativnost.
,,Oduvjek sam gajila ljubav prema ručnom i mašinskom vezu, koji smatram neprocenjivim dijelom naše kulturne baštine. Iako se ovakav rad često ne vrednuje dovoljno, ja vjerujem da svaka nit ima svoju priču i dušu – i zato se trudim da kroz svaki komad koji napravim sačuvam dio naše tradicije'', priča nam naša sagovornica.
Marijini radovi su prepoznatljivi po pažljivo biranim motivima, najčešće inspirisanim crnogorskom kulturnom baštinom. Najzastupljeniji je mašinski vez, koji osmišljava sa puno pažnje i estetskog balansa – odabir boja, oblika i simbola nikada nije slučajan.
Naša sagovornica je trenutno na dodatnoj obuci kako bi proširila svoj asortiman. ,,Pored već prepoznatljivih pojaseva, mašni, broševa i drugih detalja, uskoro ću u ponudu uključiti i korsete, suknje, kao i kombinacije korseta i pojasa – sve u duhu tradicije’’, ali sa modernim pečatom, objašnjava Marija.
Kako kaže, vrijeme izrade varira – jednostavniji pojasevi se rade jedan do dva sata, dok za korsete i suknje treba više pažnje i vremena. Sve što izrađuje nastaje po porudžbini, što znači da svaki komad priča jedinstvenu priču – baš kao i osoba koja ga nosi.
,,Inspiraciju nalazim svuda – ponekad ideje dođu same, a često su upravo klijenti ti koji me inspirišu svojim neobičnim i autentičnim zahtjevima. Materijal koji najčešće koristim je saten, jer je prijatan za nošenje i lijepo ističe vezene detalje’’, pojašnjava ona.
Marijin cilj je da njen rad bude dostupan svima, ali i da se dopadne ljudima različitih ukusa – jer je, kako kaže, moda univerzalna, a tradicija vječna.
,,Crnogorci su narod koji duboko poštuje svoje korjene, i upravo ta ljubav prema zemlji i nasljeđu me najviše pokreće pa je zato svaki detalj koji napravim izrađen s posebnom pažnjom i poštovanjem prema prošlim vremenima, ali uvijek s pogledom u budućnost. Jer tradicija nije ono što je bilo – tradicija je ono što biramo da ponesemo sa sobom’’, zaključuje Marija.
Zoiline handmade
Po struci daktilografkinja i tehničarka prodaje, pedesetpetogodišnja Zorica Radović, majka je i baka, koja svoje slobodno vrijeme koristi na veoma kreativan način. Ide na jogu, ali većinu slobodnog vremena posvećuje heklanju. Iz ljubavi prema ovoj tehnici, nastao je mali biznis Zoiline handmade.
Zorica nam je otkrila da je ideja o pokretanju biznisa s heklanjem nastala iz ljubavi prema tom ručnom radu, koji je isprva bio samo hobi u slobodno vrijeme.
,,Heklanje me opušta, smiruje misli i daje mi osjećaj ispunjenosti svaki put kad bih završila neki rad. Kako su prolazile godine počeli su nastajati unikatni komadi koje su prijatelji i poznanici počeli tražiti, što je preraslo u ideju da ljubav prema pletenju pretočim u mali biznis’’, prepričava nam ona.
Tehnika heklanja je mnogo više od pukog preplitanja niti – to je jezik ruku, mašte i srca. Uz pomoć heklice, koja može biti od drveta, metala ili plastike, heklanje postaje čarolija u pokretu. Iza svakog boda krije se strpljenje, iza svakog reda – volja, a iza svakog završenog rada – bezrezervna ljubav prema stvaranju. Iako postoje razne grane heklanja, najzastupljenije je klasično, ono koje nas podsjeća na bakine ruke i tople zimske večeri, a u rukama današnjih kreativki ono postaje moderna umjetnost.
„Zaista vjerujem da uz predivo, dobru heklicu i osnovno znanje, možete stvarati prava mala čuda. Kad tome dodate maštu – granice više ne postoje“, govori žena čiji su radovi odavno prešli okvire hobija i postali prepoznatljiv izraz kreativnosti.
U njenim rukama predivo postaje umjetnost – pamuk za odjeću, pamučni ili plišani konac za igračke, antialergijsko punjenje i sigurnosne oči za lutke. Torbe pravi od makramea – ponekad pamuk, ponekad sintetika, a često i rafija. „Volim jake boje. Boja mi donosi radost i daje život svakom predmetu koji napravim.“ Ali iza te ljepote krije se svakodnevna borba malog biznisa. „Vođenje malog posla danas je izazov, posebno kad radite rukama. Teško je istaknuti se u moru sličnih ponuda, posebno na internetu. Potrebna je stalna prisutnost na društvenim mrežama, učenje novih tehnika, balans između stvaranja, prodaje i privatnog života. Ljudi često ne vide pravu vrijednost ručnog rada. Ipak, autentičnost, dosljednost i ljubav prema onome što radite, mogu prevazići sve prepreke.“
A ono što je zaista pokreće? „Ispunjava me kad kroz svaki rad mogu utkati dio sebe – ljubav, pažnju i kreativnost. Kad svojim rukama stvorim nešto lijepo i korisno, i posebno kada znam da će to nekome uljepšati dan. Najviše volim pokloniti djeci – bilo da je to šnalica, medvjedić ili nešto treće. Njihov osmijeh je najveća nagrada.“
Zoričin rad možete pogledati na Instagram stranicama, za igračke je lutak.kutak, dok je druga za torbe, odjevne predmete i nakit zoiline_handmade.
Tekst: Maja Nikolić
Foto: Privatna arhiva