Oblun Eco Resort
Oblun Eco Resort proizvod je vizije Gorana Brnovića, koji živi u Londonu, gdje ima lokal, a ljubav prema zavičaju i prirodi inspirisala ga je za ovaj jedinstveni projekat. Njegova želja da spoji porodično nasljeđe s modernim konceptima eko turizma rezultirala je stvaranjem ovog čarobnog mjesta koje nudi vrhunski smještaj, luksuzne sadržaje i nezaboravne avanture.
U blizini Skadarskog jezera, krije se Oblun Eco Resort - oaza mira i ljepote koja predstavlja spoj tradicije, inovacije i ekološke osviještenosti. Smješten u selu Briđe, Oblun Eco Resort nije samo turistička destinacija - to je simbol predanosti očuvanju prirodne ljepote Crne Gore.
Goran Brnović je porodičan čovjek, koji zajedno sa svojom braćom i sestrama i njihovom djecom radi u brojnim uspješnim biznisima. U Londonu Goran drži kafić/restoran, a u rodnom selu Briđe Oblun Eco Resort. Osim toga, Goran je renovirao porodičnu kuću u prostor koji već sada privlači goste za proslave i privatne zabave, dok se restoran Odiva priprema za otvaranje, nudeći autentična jela koja će se pripremati od domaćih proizvoda.
Ono što Gorana izdvaja nije samo poslovna sposobnost, već i duboka povezanost s prirodom i poštovanje prema tradiciji. Njegova vizija za Oblun Eco Resort ne samo da obećava ekonomski uspjeh, već i očuvanje prirodne ljepote Crne Gore. Kroz udruživanje sa stranim investitorima, on nastoji pronaći ravnotežu između ekonomske koristi i očuvanja okoline, vjerujući da je to ključ za dugoročni prosperitet.
Sedam parcela u selu Briđe, koji su generacijama pripadali porodici, Goran je sada spojio kako bi stvorio Oblun Eco Resort – što je vizija koja uključuje vrhunski smještaj u glamping stilu, kampovanje, wellness, restoran, vinski podrum... Prva faza Obluna je pri kraju i obuhvata recepciju, restoran koji se otvara u julu i prostor za kampovanje u naselju. Ostalih šest zona resorta prostiru se na udaljenosti većoj od jedan ipo kilometar i uključivaće avanturistički park na otvorenom, vrhunski glamping smještaj, wellness i još mnogo toga.
U porodičnoj kući koju je preuredio već primaju goste za proslave i privatne zabave do 30 osoba. U restoranu ,,Odiva" pripremaće autentičnu crnogorsku kuhinju.
- Svako jelo pripremamo u našem restoranu Odiva, sa tradicionalnim ukusima od pažljivo biranih darova Mediterana i blaga sjevera Crne Gore. Mnogi sastojci se uzgajaju na licu mjesta u našem selu i braće se direktno za naše goste - kaže Brnović koji ističe da ništa ne bi postigao da mu nije porodice koja mu je najvažnija stvar u životu.
- Volim da radim sa porodicom i dijelim viziju i uspjeh koji proizlazi iz napornog rada. Zemljište koje sam naslijedio poznajem cijeli život. Pitao sam svoje braće i sestre bi li im smetalo da ga koristim za posao. Vidio sam potencijal u području blizu našeg glavnog grada Podgorice, s pogledom na Nacionalni park Skadarsko jezero. Želim da podijelim to jedinstveno iskustvo s drugima i zato stvaram Oblun - kazao je Goran za Caffe Montenegro.
Doveo sam firmu iz Slovenije koja je kreirala koncept na sedam lokacija na mom imanju i mog brata, jer su se sestre odrekle nasljedstva. Nažalost, tako je to u Crnoj Gori. No, pokušavamo to nekako ispraviti. Budući restorani i vina koje proizvodimo nosiće ime ,,Odiva”.
Djetinjstvo u selu Briđe za njega je bilo vrijeme slobode i prostranstva, gdje je ukus majčine kuhinje bio podstrek za donošenje važnih životnih odluka. No, kao mladić, Goran je krenuo u nešto što će oblikovati njegovu budućnost – preseljenje u London, gdje je, uz podršku prijatelja, započeo projekat osnivanja crnogorskog restorana.
- Prvih 12 godina života proveli smo u selu Briđe, u mjestu Oblun. Imam dvije sestre i brata, a sjećajući se djetinjstva, prisjećam se osjećaja slobode i prostranstva. Nakon škole, imali smo slobodu da ostanemo kod kuće koliko god želimo i da se igramo. Miris kuhinje moje majke Mileve nas je okupljao i davao nam podstrek i snagu da donesemo dobre odluke. Kroz taj obrok, mirise i druženje, donosili smo kvalitetne odluke. Taj ručak već više od 20 godina postavljam kao prioritet, jer iz njega proizlaze kako loše, tako i dobre ideje te poticaj da nastavimo dalje - kazao je Brnović.
Njegovo bavljenje ugostiteljstvom počelo je još u Titogradu kada je bio menadžer šest godina u lokalu ,,Pikadili” u Ulici Slobode.
- To je bio koncept koji je bio novi tada, vođen od familije Dervanović koji su meni dali povjerenje u najtežem vremenu rata koji je bio u okruženju. Ukazali su mi povjerenje da vodim taj lokal i ja sam i dalje prijatelj sa tom porodicom. Tu je bila strašna energija i prvi lokal u Podgorici bez alkohola - kazao je Brnović.
U Londonu ima Fortunella café, i zadnje četiri godine zarađeni novac ulaže u svoje rodno selo Briđe.
- Crna Gora je za mene uvijek bila mjesto gdje osjećam obavezu da valorizujem nasljeđe koje su mi ostavili prađed, đed i otac. Želim sačuvati to nasljeđe, ali istovremeno ga dovesti u profitabilno stanje. Prepoznao sam potencijal za novi trend u eko turizmu, koji vidim kao pravac budućnosti za Crnu Goru. Stranci ne dolaze zbog Budve, Kotora i novih hotela - toga imaju i drugdje. Oni dolaze zbog prirodne ljepote. Crna Gora ima sve - mali broj stanovnika i prelijepu prirodu. Važno je da se udružimo sa stranim investitorima, ali ne da im prodamo sve. Treba zadržati koncept prirodne ljepote. Umjesto da rušimo brda, trebamo razmišljati o održivim rješenjima, kao što je postavljanje objekata na šarafima koji se lako mogu ukloniti, čime se priroda ostavlja netaknutom - objasnio je Brnović.
Biznis u selu Briđe i Oblun Eco Resort započeo je prije četiri godine.
- Porodičnu kuću sam namjenski radio. Prađed je radio donji sprat, đed gornji, a mi smo preuredili ostalo. Četiri generacije su učestovale u gradnji ovog objekta. Ulažem u ekologiju. Ovo je netaknuta priroda na većem prostoru i definitivno imamo perspektivu u poljoprivredi i turizmu. Poljoprivreda, turizma i energetika, to su tri oblasti koje treba da spojimo i gdje treba da se angažujemo da radimo da privučemo ljude i investicije - kaže Brnović.
Imao je viziju i znao je šta je dobro, ali nije imao stručnost da sve koncipira.
- Doveo sam firmu iz Slovenije koja je kreirala koncept na sedam lokacija na mom imanju i mog brata, jer su se sestre odrekle nasljedstva. Nažalost, tako je to u Crnoj Gori. No, pokušavamo to nekako ispraviti. Budući restorani i vina koje proizvodimo nosiće ime ,,Odiva”. Trenutno razvijam šestu lokaciju gdje će biti restoran i sedam do deset luksuznih šatora za stanovanje – glamping. Mislim da je to pravi smjer gdje mogu zaštititi okolinu i prirodnu ljepotu, te ostvariti svoju viziju kroz prezentaciju ovog mjesta putem glampinga, eko turizma i kroz proizvodnju voća i povrća koje ćemo obrađivati u restoranu. Želim pokazati da se od postojećeg, što mnoge porodice imaju, može stvoriti nešto perspektivno, a da pritom ne uništimo ono što su nam ostavili naši đedovi i prađedovi - poručuje Brnović.
U Londonu ima Fortunella café, i zadnje četiri godine zarađeni novac ulaže u svoje rodno selo Briđe.
Dodaje da moramo biti oprezni s onim što nam je ostavljeno.
- Ne treba se previše radovati stranim investitorima. Iako oni donose znanje i novac, nemaju ovakvu prirodu kao mi. No, pravilnim sklapanjem pametnih ugovora i udruživanjem s njima, možemo generacijama ostaviti vrijednosti i osigurati našem potomstvu benefite. Niko ne može voljeti Crnu Goru onako kako mi to činimo. Ovo je naša sudbina i nemamo drugu domovinu - smatra Brnović koji prezentuje potpuno drugačiji turizam.
- Stranom gostu koji ima novca bitno je da dođe i da ima ambijent i kontakt sa prirodom, uz naravno određene uslove. Spajanjem proizvodnje hrane i udobnog smještaja sa svim potrebnim uslovima, dobijate najtraženiji proizvod u svijetu koji je visoko cijenjen. Visoko platežna klijentela traži baš to. Investitori širom svijeta traže takve investicije jer su profitabilne i brzo se vraćaju. Čak i oni koji imaju puno novca traže takve projekte, gdje se naglašava priča o eko turizmu i poljoprivredi. To je i način da oživimo sjever - kazao je Brnović poručujući:
Dobrodošli u Oblun - gdje se priroda susreće s luksuzom, a tradicija živi u skladu s inovacijom.