Stručnjaci upozoravaju na hitne mjere nakon loše sezone
Izazovi poput neadekvatne infrastrukture, nedostatka radne snage udaljili su Crnu Goru od konkurentskih destinacija. Ova sezona, kako tvrde stručnjaci, otvara ključna pitanja o budućnosti crnogorskog turizma i potrebi za hitnim reformama.
MINULA LJETNJA SEZONA UPOZORAVA
Ljetnja turistička sezona u Crnoj Gori, koja je započela s visokim očekivanjima, ove godine se suočila s nizom izazova koji su doveli do slabijih rezultata od planiranih. Iako je turistička industrija vjerovala u snažan oporavak, broj turista i noćenja nije dostigao očekivane nivoe što potvrđuju i izjave stručnjaka. Pored smanjenog broja posjetilaca, zabrinjava i loša aviodostupnost, nedostatak strategije za privlačenje gostiju van glavne sezone, kao i rast cijena koji negativno utiče na percepciju Crne Gore kao turističke destinacije. Posebno zabrinjavajući bio je manji broj gostiju iz zapadnoevropskih zemalja, koji su tradicionalno nosioci visoke potrošnje. Upozoravaju da bi, ako se hitno ne preduzmu mjere, Crna Gora mogla postati prva članica EU bez evropskih turista. Da bi se spriječilo daljnje pogoršanje situacije, hitne su potrebne promjene u marketingu, infrastrukturi i poreskoj politici, poručuju stručnjaci.
Predsjednik fondacije Budućnost crnogorskog turizma Michael Bader rekao je da su već polovinom septembra plaže prazne, a restorani i manji hoteli zatvoreni.
- Ovo pokazuje dvije stvari: prvo, sezona je bila loša, i drugo, ne ciljamo pravu publiku. Naša ciljna grupa očigledno dolazi samo u avgustu, što nije dovoljno. Moramo privući turiste i van glavne sezone, nudeći im sadržaj osim plaža, poput organizovanih tura i atrakcija. Većina turista koji dolaze van sezone su stariji ljudi, koji nisu vezani za školski raspored i nemaju malu djecu. Trebamo se fokusirati na njih, pružiti im iskustva koja nisu samo sunčanje i kupanje. Ove godine su cijene u Crnoj Gori porasle, čak i više nego u Njemačkoj, što je neprihvatljivo za našu turističku ponudu. Drugi problem je loša aviodostupnost. Gosti često putuju preko Albanije i čekaju satima na granici. Albanija je mnogo bolje povezana, a loša infrastruktura u Crnoj Gori dodatno otežava dolazak turista. Ne ulažemo dovoljno u njemačko tržište, koje ima ogroman potencijal, ali nedostaje strategija i ozbiljan pristup - tvrdi Bader.
Ako ne reagujemo odmah, po njegovim riječima, sljedeća sezona će biti izgubljena.
- Na najvećem turističkom sajmu u Berlinu, Crna Gora je imala mali štand, dok je Albanija imala pola hale. Ako nastavimo ovako, mogli bismo postati prva zemlja članica EU bez evropskih turista - poručuje Bader.
Dragan Purko Ivančević, član Odbora za turizam i ugostiteljstvo PKCG, istakao je da je nedavno povećanje PDV-a sa sedam na 15 odsto za hotelski smještaj značajno otežalo poslovanje u sektoru turizma, čineći Crnu Goru skupljom destinacijom u odnosu na kvalitet usluge koji se nudi. Takođe, mnogi stalni gosti iz zapadnoevropskih zemalja počeli su da razmatraju druge destinacije, nezadovoljni stanjem infrastrukture i higijenom u turističkim centrima poput Budve.
Problemi s radnom snagom i avio povezanošću
Nakon završetka ljetnje sezone, mnogi sezonski radnici su napustili svoje pozicije, ostavljajući hotelijere s manjkom radne snage. Ivanović naglašava da je tržište rada sve oskudnije, što predstavlja gorući problem za crnogorske hotele. Pored toga, nepovezanost Crne Gore avio-linijama otežava dolazak gostiju, što dodatno komplikuje situaciju u postsezoni.
PAD KVALITETA
- Ovogodišnji pad kvaliteta turističke ponude doveo je do privlačenja niskoplatežnih gostiju, koji nisu bili u mogućnosti da zadovolje očekivanja u pogledu vanpansionske potrošnje. Nedostatak gostiju sa zapadnoevropskog tržišta, koji su tradicionalno činili važan segment crnogorske turističke ponude, dodatno je oslabio sektor. Mali hoteli i privatni smještaj zabilježili su praznine u rezervacijama, što je negativno uticalo na cjelokupnu ponudu - kazao je Ivančević.
Ivančević je izrazio zabrinutost da bi 2025. godina mogla donijeti još lošiju sezonu ako se ne preduzmu hitne mjere. Istakao je da bi Crna Gora mogla zaostati za konkurentskim destinacijama, posebno u regiji, koje uspješno razvijaju svoj turizam. On je kritikovao nedostatak strateškog pristupa crnogorske vlade u rješavanju ključnih problema i upozorio da bi sektor turizma i ugostiteljstva mogao pretrpjeti ozbiljne gubitke ako se trenutna situacija nastavi. Mnoge turističke kompanije već su primorane da povećaju cijene kako bi se izborile s rastućim dažbinama, što ih stavlja u nepovoljan položaj u odnosu na konkurenciju.
Generalno loše vođenje destinacije, prema Ivančeviću, učinilo je Crnu Goru skupljom destinacijom u odnosu na kvalitet usluga, što je obeshrabrilo mnoge potencijalne goste. On je upozorio da će nova poreska politika, uz postojeće probleme, dodatno smanjiti konkurentnost crnogorskog turizma u odnosu na susjedne zemlje koje se bolje prilagođavaju tržišnim uslovima.
Dok Ivančević i dio turističke privrede ističu loše rezultate i ozbiljne probleme u organizaciji, ministarka turizma Simonida Kordić izjavila je da, uprkos lošijem junu, najnoviji podaci Nacionalne turističke organizacije pokazuju da je krajem avgusta u Crnoj Gori boravilo oko 134 hiljade turista, što je porast od četiri odsto u odnosu na isti period prošle godine. Takođe, prema podacima Ministarstva finansija, prihodi od turizma do sada iznose oko milijardu i po eura, što je za oko 125 miliona eura više u odnosu na prethodnu godinu. Kordić je istakla da obračun Centralne banke, koji obuhvata platni promet sa inostranstvom, još ne uključuje treći kvartal, kada se realizuje najveći broj turističkih posjeta, te se očekuje dobar rezultat kada su u pitanju prihodi od turizma. Prema informacijama turističke privrede, booking za postsezonu je dobar, tako da će tek nakon njenog završetka biti dostupna potpuna slika sezone.
Crnogorski hotelijeri i vlasnici privatnog smještaja ulaze u postsezonu s dozom opreznog optimizma, oslanjajući se na grupne dolaske, konferencije i dugoročne partnere kako bi održali popunjenost kapaciteta. Iako se suočavaju s brojnim izazovima, poput nedostatka radne snage, problema s avio povezanošću i loših vremenskih uslova koji utiču na last-minute rezervacije, postsezona je od ključne važnosti za finansijsku stabilnost turističkog sektora.
Hoteli bilježe stabilnu potražnju za grupnim događajima, dok privatni izdavaoci prilagođavaju svoju ponudu sezonskim gostima, ističući da su mirniji septembar i oktobar idealni za porodične odmore i putnike koji cijene povoljnije cijene i manje gužve. Međutim, iako optimizam postoji, prisutne su i ozbiljne brige.
Mića Ivanović, pomoćnik generalnog direktora hotela „Budva“ i direktor prodaje, izjavio je da su već u maju imali potvrđene događaje i grupe za postsezonu.
- Septembar i oktobar su vrlo traženi mjeseci, s popunjenošću na nivou od oko 90 odsto u septembru, dok je oktobar čak za 10-15 odsto bolji u odnosu na prošlu godinu. Međutim, zabilježen je pad individualnih dolazaka i online rezervacija, pri čemu su brojna otkazivanja posljedica otkazanih letova - kazao je on.
Budvu gosti počeli da izbjegavaju
Budva se i dalje percipira kao destinacija za mlađu populaciju, ali mnogi stalni gosti koji su godinama dolazili, sada ozbiljno razmatraju promjenu destinacije zbog loših uslova. Neuređenost, prljavština i nedostatak organizacije u gradu izazvali su nezadovoljstvo, a Ivanović se nada da će ovo biti opomena kako ne treba upravljati turističkom destinacijom ako se želi održivost.
NEUREĐENOST
Struktura gostiju u postsezoni bitno se razlikuje od glavne sezone. Ova sezona obuhvatala je raznoliku lepezu gostiju iz cijelog svijeta, dok je postsezona ograničena na nekoliko tržišta poput Izraela, Turske, Švajcarske, Argentine i Francuske. Ivanović ističe da je za održivost hotela ključno održati balans između cijene i kvaliteta, kako previsoke cijene ne bi odbile potencijalne goste.
Neuređenost, prljavština i nedostatak organizacije u gradu izazvali su nezadovoljstvo, a Ivanović se nada da će ovo biti opomena kako ne treba upravljati turističkom destinacijom ako se želi održivost.
Direktor hotela „Lighthouse“ u Herceg Novom, Jovan Vukalović, tvrdi da su najave za postsezonu na nivou prošlogodišnjih.
- Naš hotel uglavnom posjećuju gosti sportskih, kulturnih i zabavnih manifestacija, a prisutan je i određen broj agencijskih gostiju iz regiona - kazao je Vukalović ističući da Herceg Novi kao destinacija još uvijek nije dovoljno razvijen za vansezonski turizam i da grad mora ulagati u više sadržaja prilagođenih porodicama.
Jovan Rosić, predstavnik izdavaoca privatnog smještaja, naglasio je da je postsezona započela izuzetno dobro zahvaljujući povoljnim vremenskim prilikama početkom septembra. Ipak, loša vremenska prognoza usporila je last-minute rezervacije. Prema njegovim riječima, broj gostiju u postsezoni je sličan prošlogodišnjem, ali je struktura gostiju nešto drugačija.
- Početak školske godine i ispitni rokovi na fakultetima utiču na strukturu gostiju, pa su to uglavnom odrasli i porodice sa malom djecom. Iskusni gosti znaju da je septembar najbolji mjesec za odmor – mirnije je, nema gužve, a cijene su znatno povoljnije nego u julu i avgustu - izjavio je Rosić.
On je istakao da je prilagođavanje cijena u ovom periodu neizbježno, te da je postsezona pravi pokazatelj odnosa cijene i kvaliteta.
- U postsezoni gosti imaju veći izbor smještaja, pa je potrebno privući ih dobrim sadržajima i kvalitetnom uslugom - zaključio je Rosić, dodajući da je najveći izazov ove sezone loše vrijeme, što je rezultiralo brojnim otkazivanjima rezervacija.
Na kraju, naši sagovornici zaključuju da je hitno potrebno otvoriti dijalog sa turističkom industrijom i razviti kratkoročne i dugoročne strategije koje će riješiti ključne probleme. Ukoliko se to ne učini, crnogorski turizam će nastaviti da opada, što bi imalo ozbiljne posljedice ne samo po sektor, već i po cijelu ekonomiju zemlje, koja u velikoj mjeri zavisi od turizma.