18-Feb-2025
Početna Trendovi

Rukotvorine sa dušom i misijom

Nekad su priče o životima u malim crnogorskim gradovima bile ispunjene običnim svakodnevnim rutinama, a danas, u Nikšiću, jedna žena dokazuje da ljubav prema djeci, umjetnosti ali i prirodi može postati temelj uspješnog biznisa. Duga toys, brend igračaka preduzetnice Nade Tadić, nije samo priča o šivenju igračaka. To je priča o strasti, hrabrosti i ljubavi prema onome što se pravi sopstvenim rukama.

Iako nema puno slobodnog vremena, Nada se trudi da planinari, sakuplja smeće, ali i da se odaziva različitim volonterskim akcijama očuvanja životne sredine, a tome uči i svoju djecu, kako bi im prenijela zdrave navike, ali i da bi im bila primjer ne samo riječima nego i djelima. Nada je za svoj naporan rad dobila i sertifikat za ,,Najbolju preduzetnicu 2024. godine”.

Naša sagovornica je rođena Nikšićanka, a njeni prađedovi su iz Župe nikšićke, a grad i okolinu voli iz dubine duše. "Nikšić mi je grad koji nosim u srcu", kaže Nada, koja je sa nama podijelila detalje svog života i inspiraciju za svoj biznis. Voli Nikšić, a najviše zbog toga što je u njemu odrasla, uz mudre savjete babe Anete i đeda Milorada, "koji nisu imali školu, ali su imali mudrost".

Iako je svoju mladost započela školovanjem u elektro-tehničkoj školi u Nikšiću a nakon toga na Mašinskom fakultetu u Podgorici, život je ubrzo postavio druge izazove. Sa 19 godina se osamostalila i krenula da gradi svoj put. Nažalost, Nadina majka preminula je mlada, ali je od nje naslijedila mnoge vještine, a posebno ljubav prema rukotvorinama.

Nada je danas prvenstveno majka dva tinejdžera, Luke (18) i Milice (16), koji su joj najveći dar i neiscrpna inspiracija. Vrijeme koje provode zajedno uvijek je ispunjeno razumijevanjem, podrškom i ljubavlju. ,,Oni su moj oslonac i motivacija za mnoge stvari, uključujući i moj hobi koji je postao moj posao – izrada igračaka’’, naglašava naša sagovornica.

Nije se od početka znalo da će se njena kreativnost pretvoriti u uspješan biznis, ali ideja se pojavila u najneobičnijem trenutku – za vrijeme pandemije. ,,U doba korone imala sam mnogo slobodnog vremena. Svi smo bili zaključani, i tada sam počela više da šijem", prisjeća se Nada. Iako je ranije pravila haljine samo po potrebi, za školske priredbe svoje ćerke, odlučila je da usmjeri svoju kreativnu energiju u izradu igračaka. To je i dovelo do pokretanja vlastitog projekta - Duga. ,,To je sada moj posao, moj hobi, ali i moj izvor prihoda", kaže naša sagovornica.

Njena prijateljica Tanja, koja je prepoznala njen potencijal, sugerisala je da počne da šije igračke za djecu. Kazala mi je da ono sitno što sam šila nije bilo ono za šta sam ja sposobna, i tako me motivisala da stvorim Dugu, koja traje i raste.

,,Najčešće radim sa sirovom buret svilom, preko nje peglom lijepim pamučni flizelin, pa tek počinjem da je krojim. Ona ima specifičan miris koji je intenzivan u toku peglanja, podsjeća na miris pečenog kukuruznog hljeba ili proje. Najdraže i najlakše mi je raditi sa kašmirom. Obično kombinujem svilu sa frotirom ili kašmir sa frotirom, dok neke igračke kao što su morska kornjača i morski konjić, imaju sva tri materijala’’, pojašnjava nam Nada.

Nada napominje da se susrela sa brojnim izazovima, od nabavke materijala kojih u našoj državi nema, pa do prodaje gotovih proizvoda. Materijale nabavlja sa raznih strana, uz pomoć prijatelja koji putuju ili joj ih šalju po nekom svom.

Vrlo je precizna u izradi igračaka, vodi računa da svaki dio bude precizno prišiven, da nema ni manje ni više konaca. ,,Sitne djelove prišivam vezući ih da ne bi došlo do njihovog otpadanja, neke djelove kao što su peraja prošivam više puta, jer zamišljam djecu kako baš za taj dio nose igračku, pa se trudim da to bude čvrsto da ne bi otpalo od igračke. Isto tako volim da ispoštujem rokove izrade, pravilo je da isporučim igračku u roku od 30 do 45 dana”, objašnjava Nada.

Takođe, trudi se da ima gotove igračke, kako bi ih u najkraćem roku poslala kupcima. Dešava se da je nekom potrebna igračka što prije, pa je Nada nekada i lično ponese u drugi grad do kupca.

Igračke koje Nada stvara nisu samo obični predmeti od tkanine. One su ručno izrađene sa posebnom pažnjom, od prirodnih materijala – vune, pamuka, svile i kašmira. Svaka igračka nosi u sebi ljubav prema prirodi i odgovornost prema ekološkim principima. ,,Došla sam na ideju da bi se nekako trebale prati, tako smo počele šiti unutrašnju igračku od pamuka, punjenu antialergijskim punjenjem i robu za nju’’, objašnjava sagovornica.

Svi materijali se pažljivo biraju i testiraju, čak i na način da se ispitaju na reakciju pri paljenju, kako bi se osiguralo da su potpuno prirodni i bez plastike.

Njene igračke, najčešće morske životinje, postale su ne samo popularne, već i prepoznate u svijetu. Na početku su ih najvše poručivali ljudi iz Hrvatske, a potom su stigli prvi kupci iz Crne Gore, među kojima je bila i mlada mama Nikolina iz Tivta. ,,Nikolina je postala moj prijatelj i zaštitno lice, a njen sin Andrea se prema svakoj igrački posebno odnosi i često ih ljubi", uz zadovoljstvo prepričava Nada.

Od domaće radinosti do globalnog uspjeha

Za svoju posvećenost, preduzetnica je nagrađena titulom najbolje preduzetnice u Crnoj Gori, što je za nju, kako kaže, potvrda da ono što radi ima pravi značaj. „Teško je biti prepoznat u svojoj sredini, a posebno nagrađen u svojoj sredini tako da mi priznanje za najbolju preduzetnicu znači puno i potvrđuje da ono što radim ima vrijednost u mojoj državi”, priznaje naša sagovornica, dodajući da su joj pozitivni komentari od kupaca i kritičara motivacija da stalno napreduje i unaprjeđuje svoje proizvode.

U Crnoj Gori još uvijek nema konkurencije koja pravi slične igračke i sa prirodnim materijalima, pa je Duga postala jedinstvena na tržištu, pa zbog toga Nada razmišlja da ih u skorije vrijeme i na neki način zaštiti. U svakom slučaju, Nada je voljna da pomogne savjetom ili sugestijom u pokretanju sličnog biznisa, tako da ukoliko neko želi da pokrene sličan biznis može joj se obratiti. Dodaje da je crnogorska zajednica rukotvoraca odlična, sjajno se slažu između sebe i uglavnom sve su divne i pozitivne žene, spremne da kupe, reklamiraju i preporučuju jedne drugu.

Duga toys će za sad praviri igračke-morske životinje, jer je njihova misija da skrenu pažnju na očuvanje voda, a kako drugačije nego da ističu bića koja žive u vodi.

“Već neko vrijeme radim na novim igračkama, ali obzirom da mi pomaže jedna baka koja polako počinje neke igračke i sama da šije, ali ne sve, od starih modela ne stižem nove da završim onako kako bih bila zadovoljna njihovim izgledom za tržište”, objašnjava Nada.

U narednom periodu planira i da proširi i poveća proizvodnju, ali i da obuči nekog mladog uz njenu kćerku ko bi volio da radi ovaj posao, ali čeka pravo vrijeme, pravi prostor i pravu osobu za sve to.

Zajedno su počele da istražuju materijale, jer su željele da finalni proizvod bude što prirodniji, pa su se odlučile za vunu, pamuk, sirovu svilu, kašmir...

Ništa od materijala ne bacam, pravim manje igračke, loptice po šemi Marije Montesori, a najsitnije djelove koristim za punjenje malih taburea. Takođe, igračke pakujem u pamučnim vrećicama ili cegerima koje sama šijem. Deklaracije, štampu na cegerima otiskujem pečatima.

Preduzetništvo je po meni širok pojam, ali žena ako ima "to nešto" u prstima, a vjerujem da svaka od nas ima, treba to da iskoristi na najbolji način. Bilo da plete, šije, crta, da pravi kolače, treba oslušnuti sebe i to usavršavati, voljeti i naravno osmisliti neki svoj mali biznis. Mora voljeti i vjerovati u to što radi, da bi drugi vjerovali.