Damirove gastrolomije: Kuvajmo zajedno
Da li ste znali da marokanska hrana spada u mediteransku, samo malo južniju, sa afričkim uticajima? U odnosu na mediteransku hranu na koju smo navikli, marokanska, kao i ostatak kuhinje Afrike, koristi malo neobične začine, kao što je šafran, koriste ljutu papriku puno, kao i cimet u slane recepte.
Sjećam se da sam u Marakešu jeo pitu od zečetine, preko koje su bili posuti šećer u prahu i cimet – i bila je odlična! Balans začina i malo ljutine se lijepo izbalansira sa cimetom, a sve zajedno doprinese aromama jela.
Tagine je zapravo posebna posuda za pečenje, glinena posuda slična kao naš šač, sa malo drugačijim poklopcem. Uglavnom se koristi i za istu svrhu, da se hrana dugo krčka na laganoj vatri, a tipična marokanska jela su i takve prirode, poslagano povrće i meso, nekada vegetarijanska nekada sa mesom, uglavnom sa malo sosa, ne budu kao gulaš ali ne ni suva pečenja.
Naš recept je prilagođen spremanju u tiganju i spreman je za nekih pola sata, ne uključujući mariniranje mesa, za koje je, kao i uvijek, poželjno da prođe bar nekoliko sati, idealno preko noći. I naravno, koristimo moj najomiljeniji sastojak na svijetu, šafran! Takođe, to je i najskuplji začin na svijetu, ali mala količina napravi ogromnu razliku.
Sastojci:
Za marinadu
3-4 čena bijelog luka
½k đumbira u prahu
1k slatke aleve paprike
½k kumina
½k kurkume
So i biber
Ostali sastojci:
prstohvat šafrana
4 karabataka
1 glavica crnog luka
1 manji štap cimeta
1 šaka maslina
Nekoliko kriški limuna (svježeg ili idealno ukiseljenog)
1 šolja pilećeg temeljca (može i voda)
Petrusin
Priprema: u manju činiju ubacite sve sastojke za marinadu, bijeli luk dobro isprštite, i dobro utrljajte u karabatake. Vratite u frižider na par sati, a idealno je da odstoji preko noći.
Nakon mariniranja, zagrijte 2-3 kašike maslinovog ulja u tiganju, na srednjoj vatri, pa dodajte karabatake i zapecite sa svih strana, samo da dobiju lijepu boju. Izvadite na tanjir.
Dodajte sitno sjeckani luk i na laganu vatru kuvajte 8-10 minuta. Dodajte štap cimeta i šafran, pa vratite karabatake u tiganj, preko luka. Pospite limun i masline preko, pa zalijte sa šoljom temeljca. Poklopite i pustite da se krčka na laganoj vatri oko 30 minuta.
Na kraju pospite sa sjeckanim petrusinom, i poslužite.
Moj prijedlog za prilog ovoj aromatičnoj piletini je brzi i jednostavni kus-kus
Moj prijedlog za prilog ovoj aromatičnoj piletini je brzi i jednostavni kus-kus. Kad kažem brz, mislim apsolutno najbrži prilog koji možete napraviti.
Jednostavno uzmite šolju kus-kusa i stavite u keramičku činiju, pa začinite malo sa začinima po izboru. Vodu prokuvajte u kuvalu i uspite toliko da prekrijete kus-kus. Poklopite tanjirom i ostavite par minuta. Kus-kus će da popije vodu i malo nabrekne i bude spreman, ne treba mu više obrade. Ako kuvate kus-kus, dobijete kašu jer se brzo prekuva, pa je ovo i najbolji način pripreme.
Mali bonus recept: brza i osvježavajuća kus-kus salata. Pripremi kus-kus kao po instrukcijama gore.
Isjeckajte sitno paradajz, krastavac i mentu, slobodno uzmite puno mente, ona daje sjajnu svježinu ovoj salati. Malo posolite, a ja čak mislim da nije ni potrebno dodavati soka od limuna, ali to uradite po svom ukusu.
Ovako spremljena, salata može i u frižideru stajati bar do sjutradan, što je rijetkost za neku salatu.
Za svakodnevnu inspiraciju i ideje posjetite Instagram profil( instagram.com/gastrolomije.me), blog ili youtube kanal.