Pilot Đorđe Stojović, osnivač brenda Montenegrina /
Dvadesetšestogodišnji pilot Đorđe Stojović odlučio je prije dvije godine da zarađeni novac uloži u brend Montenegrina, čiji ukusi i dizajn već osvajaju pažnju crnogorskog tržišta.
Ovaj mladi preduzetnik, pored završene Pilotske akademije, diplomirao je a zatim i specijalizirao na Fakultetu za državne i evropske studije i potpuno spontano ušao u svijet biznisa i trgovine.
Đorđe je u decembru 2019. godine osnovao kompaniju Montenegrina Capital Investment, trudeći se da njegov biznis plan bude zasnovan na zdravim idejama i trgovinskim odnosima pri izlasku na tržište. Za veoma kratko vrijeme, odnosno nekoliko mjeseci, postala je poznata po čokoladi, koja se u pakovanjima od 100 i 300 grama i zanimljivom omotu već našla na rafovima velikih trgovinskih lanaca…
U ponudi i vrcani med, kafa, posne čokoladice
Prvi Montenegrina proizvod bila je čokolada, a u kompaniji su kasnije odlučili da prošire asortiman uvodeći domaću kafu.
“Zatim smo napravili limitiranu seriju domaćeg meda iz Crmničke nahije. Svako ko je probao ovaj med složiće se da se radi o prirodnom medu vrhunskog kvaliteta”, poručuje on.
Mladi preduzetnik poručuje da je autentičnost proizvoda u tome što se svi sastojci nabavljaju u Crnoj Gori, gdje se odvija i proizvodnja.
U međuvremenu, Montenegrina je postala bogatija za još jedan proizvod, a to je Choco-bar.
“Ova čokoladica predstavlja poseban projekat koji je nastao sa željom da ovaj proizvod bude spoj zdravog i ukusnog, pravljen po autohtonoj recepturi. Ovo je zdravi program koji posjeduje sve sertifikate kojima se dokazuje da su proizvodi gluten free i vegan certified, odnosno posni”, poručuje Đorđe.
Nacionalne brendove treba njegovati
Mladi preduzetnik poručuje da je autentičnost proizvoda u tome što se svi sastojci nabavljaju u Crnoj Gori, gdje se odvija i proizvodnja.
“U opisu mog radnog mjesta su putovanja širom Evrope i svijeta. Upravo na tim putovanjima zaključio sam da druge zemlje imaju i njeguju svoje nacionalne brendove i da su po njima prepoznatljivi”, kaže Đorđe.
Osnivač brenda Montenegrina tvrdi da se u saradnji sa partnerima trudio da upozna proizvodni proces, kako bi što više bio uključen u cjelokupan projekat.
Ova čokoladica predstavlja poseban projekat koji je nastao sa željom da ovaj proizvod bude spoj zdravog i ukusnog, pravljen po autohtonoj recepturi.
“Broj radnika varira od proizvoda do proizvoda. Proces vrcanja meda može obavljati jedan čovjek dok je za kompleksnije proizvodne procese, kao što je industrijska proizvodna traka čokolade, potrebno više desetina radnih mjesta”, poručuje on.
Prodaja raste, čokolada najtraženija
Čokolada, kao prvijenac Montenegrine, i dalje zauzima najveći “share” u prodaji.
Đorđe kaže da prodaja njihovih proizvoda raste iz godine u godinu, a da se zadovoljstvo i uspjeh mjere prvenstveno samim prepoznavanjem brenda i činjenicom da konačno ,,imamo nešto naše’’.
Poručuje da su im veoma važne reakcije koje dobijaju putem društvenih mreža, tradicionalnom metodom “od usta do usta”, što se na kraju odrazi i na samu prodaju.
“Naši proizvodi su rasprostranjeni i mogu se naći širom Crne Gore. U maloprodajnim objektima trgovačkih lanaca Voli, Idea, Franca zatim Mega marketima kao i u prodavnicama zdrave hrane. Takođe i u duty free shop-ovima na našim aerodromima. Pored svega navedenog, razvijamo horeca program pa se naši proizvodi mogu naći i u renomiranim hotelskim grupacijama”, ističe Đorđe.
Crnogorka – spoj modernog i tradicionalnog
Mladi preduzetnik kaže da su se, pri izradi ambalaže proizvoda, vodili nacionalnim simbolima Crne Gore, ali su pažljivo vodili računa da ne povrijede Zakon o državnim simbolima…
“Primarni cilj u kreiranju vizuelnog identiteta brenda Montenegrina je bio zasnovan na želji da se probudi topao osjećaj pripadnosti na koje nailazimo svaki put kada ugledamo i pomislimo na crnogorske simbole. Iskoristili smo crvenu boju, koja je boja naše zastave. Zatim, zlatni okvir na našim proizvodima kao i sama Crnogorka koja je plod mašte naših dizajnera i predstavlja spoj modernog i tradicionalnog”, kaže Đorđe.
Ovaj mladi preduzetnik, pored završene Pilotske akademije, diplomirao je a zatim i specijalizirao na Fakultetu za državne i evropske studije i potpuno spontano ušao u svijet biznisa i trgovine.
Izazovi ne moraju biti prepreke
Osnivač brenda Montenegrina kaže da biznis okruženje u Crnoj Gori nije naklonjeno mladim preduzetnicima, ali ima potencijala za razvoj kreativnih ideja.
“Koliko mogu da primijetim, u posljednje vrijeme država osluškuje potrebe mladih ljudi koji žele da se bave biznisom i daje pomoć u vidu određenih subvencija, koje pruža Ministarstvo ekonomskog razvoje i koje bih i pohvalio zbog toga”, kaže Đorđe.
On, vodeći se ličnim iskustvom, poručuje svim mladim ljudima da izazovi za njih ne budu prepreke.
“Takođe, moram istaći da više nije meritorno da li smo uradili više ili da li smo uspješniji od svojih vršnjaka, već se naš uspjeh mjeri na cjelokupnom tržištu, tržištu jednog grada, države, na mikro, ali i na makro nivou. Svjedoci smo da je proces globalizacije uticao na to da se konkurencija ne nalazi samo u našoj okolini i među vršnjacima, već širom svijeta i ljudima svih starosnih dobi”, poručuje Đorđe.
Naši proizvodi su rasprostranjeni i mogu se naći širom Crne Gore. U maloprodajnim objektima trgovačkih lanaca Voli, Idea, Franca zatim Mega marketima kao i u prodavnicama zdrave hrane. Takođe i u duty free shop-ovima na našim aerodromima.
Žele izlazak na inostrano tržište
Tim koji stoji iza brenda Montenegrina želi da izađe na inostrano tržište, iako su svjesni koliko je to komplikovano. Ipak, smatraju da mogu da se izbore sa izazovima koji su ispred njih.
“Želja nam je da svako u našoj zemlji zna za nacionalni brend Montenegrina i da bude sveopšte prihvaćen. Da simbolizuje kvalitetan domaći prehrambeni proizvod. Da osluškujemo želje ljubitelja naših proizvoda i da u skladu sa njima širimo i poboljšavamo asortiman. I za kraj je želja da razvijamo logističko distributivnu mrežu u našoj kompaniji Montenegrina Capital Investment i da obezbijedimo dobre uslove na tržištu, kao i da se vodimo principima realnog biznis sektora”, poručuje Đorđe.